UCZYMY SIĘ RAZEM

Edukacyjny projekt „Uczymy się razem”

Termin realizacji zadania 01.09.2024 r. – 15.06.2025 r.


“Uczymy się razem” – edukacyjny projekt, celem którego jest poprawa sytuacji i dostępu do edukacji dzieci i młodzieży z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym przede wszystkim do uchodźców z Ukrainy, ale również do obcokrajowców z innych państw, m.in. z Białorusi, Czeczenii, Syrii itp. , mieszkających w Białymstoku oraz okolicach i uczęszczających do białostockich placówek oświatowych (szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych).


Projekt “Uczymy się razem” jest kompleksowym edukacyjnym działaniem obejmującym następujące zadania:


1. Wsparcie asystentów międzykulturowych.


Działanie polega na wsparciu dzieci z doświadczeniem migracji uczęszczających do
białostockich szkół przez asystentów międzykulturowych – osób wywodzące się ze
społeczności migranckich, znające język kraju pochodzenia dziecka, jego sytuację oraz kontekst kulturowy.
Praca asystentów polega na wsparciu w codziennych relacjach dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Uczestniczyć będą w zajęciach w klasach o dużej liczbie dzieci nieznających języka polskiego, pomagając im w rozumieniu przebiegu lekcji. Prowadzić będą otwarte dyżury, pomagając w odrabianiu lekcji i rozwiązywaniu różnorodnych problemów.


2. Nauka języka ukraińskiego w ramach „Sobotniej szkoły”


„Sobotnia szkoła” – regularne spotkania w grupach w soboty podczas kursów nauki języka ukraińskiego. Kurs języka ukraińskiego w ramach “sobotniej szkoły jest doskonałą okazją dla Ukraińców mieszkających za granicą, aby utrzymać i rozwijać swoją tożsamość kulturową oraz poszerzać swoje umiejętności językowe.
Podczas nich uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę z zakresu gramatyki, słownictwa oraz umiejętności komunikacyjnych w języku ukraińskim.
Dodatkowo, w ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznawać kulturę i tradycje
Ukrainy.


3. Nauka języka polskiego dla uczniów szkół średnich.


Kurs języka polskiego dla uczniów szkół średnich z doświadczeniem migracji.
Zajęcia odbywać się będą 2 razy w tygodniu od października do końca kwietnia.
Obejmie on 100 godzin zajęć grupowych oraz 20 godzin zajęć indywidualnych w
celu lepszego przygotowania do ustnego egzaminu z języka polskiego.
Jego program oparty będzie o wymagania maturalne. Obejmie m.in. następujące
zagadnienia:

  • periodyzacja literatury, konwencje i gatunki literackie, środki wyrazu artystycznego, motywy i toposy literackie, styl i stylizacja.
  • Istotną umiejętnością doskonaloną na kursie będzie wykorzystywanie kontekstów oraz rozpoznawanie obecnych w utworach literackich wartości uniwersalnych.
  • Uczniowie nabędą umiejętność odbioru tekstów kultury, poszerzą wiedzę zgramatyki, ortografii i interpunkcji języka polskiego oraz komunikacji językowej.

Doskonalenia tych umiejętności pozwoli uczniom cudzoziemcom lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z języka polskiego zarówno w części pisemnej, jak i ustnej.

Projekt finansowany przez Center for Disaster Philanthropy (CDP), za pośrednictwem POP Fund, zarządzanego przez Fundację PCPM