Zespól fundacji

Zarządcy

DARIA SZYDŁOWSKA – prezes fundacji „POLZA”

Mam na imię Daria. Pochodzę z Białorusi. Przed kilkoma laty wyemigrowałam do Polski. Obecnie mieszkam z moją rodziną w Białymstoku. Wiem jak jest przyjechać z innego kraju i zaczynać wszystko od zera. We wrześniu ubiegłego roku (tj. 2017) założyłam grupę na fb w języku rosyjskim dla wszystkich ciekawych miasta Białystok pod tytułem „Наш Белосток”. Sporo ludzi polubiło tę stronę i z każdym dniem jest ich więcej i więcej. Widzę, że sporo ludzi przyjeżdżających z Białorusi, Ukrainy i Rosji i spotykają się z tymi samymi problemami: bariera językowa, rejestracja (złożenie dokumentów) czy w ogóle – adaptacja. I ciężko jest zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom. Jakiś czas temu wpadłam na pomysł, by stworzyć organizację, która będzie pomagać takim jak ja imigrantom zza wschodniej granicy. Znaleźli się też ludzie zainteresowani powyższymi działaniami i chętni w nich uczestniczyć. Tak powstała fundacja „POLZA” – pod hasłem „POLska ZAchęca” czy w wersji rosyjskiej – „В Польше с Пользой!”.

Sama zajmuję się działalnością artystyczną – piszę pouczające bajki dla dzieci, wydaję książki, reżyseruję przedstawienia na ich podstawie jak również sama w nich gram. Dlatego oprócz projektów integracji imigrantów będę zajmować się swoją dotychczasową działalnością. Będziemy grać spektakle razem z aktorami z Polski i prowadzić animację na różnych imprezach w dwóch językach – po rosyjsku i po polsku (bo prawie wszyscy na Białorusi i Ukrainie rozmawiają po rosyjsku).
Lubię żyć ciekawie i komfortowo. Chcę pomóc innym ludziom w osiągnięciu lepszego poziomu życia. Będziemy pomagać jeden drugiemu, bo razem jesteśmy silni! Będziemy razem tworzyć fundację „POLZA”.

KATERYNA HATSKO – członek zarządu fundacji “POLZA”

Jestem członkiem zarządu fundacji “POLZA”. Dwa lata temu przyjechałam z rodziną z Ukrainy, I od razu napotkałam wiele trudności w Polsce. Więc jestem bardzo blisko tematu “adaptacji w środowisku”. Kocham życie i znajomość z nowymi ludźmi. Ale utrudnia to bariera. Niestety, wielu imigrantòw staje przed tym problemem. Pracując w fundacji, stworzymy i zrealizujemy projekty mające na celu pomoc w adaptacji do nowego miejsca i społeczności. Właśnie dlatego zainteresowałem się udziałem w fundacji “POLZA”, która pomaga przetrwać, wymieniać doświadczenia, wartości kulturalne, a jednocześnie cieszyć się życiem w tym pięknym kraju.

Wolontariusze

Magdalena Kowalewska

Magdalena Kowalewska – Wołontariuszka Fundacji Polza. W 2021 r. rozpoczęła współpracę z Fundacją Polza chcąc dzielić się swoim doświadczeniem migranckm. Jako wolontariusz wspiera i edukuje migrantów w Białymstoku. Obecnie prowadzi “Multi -Kulti” – spotkania z kulturą, poświęcone polskiej kulturze współczesnej. Forma spotkań jest otwarta, a tematy spotkań zależa od zainteresowań uczestników.

Magdalena Kowalewska – ukończyła studia wiedza o kulturze ze specjalizacją animacja kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wychowanką klasy dziedzictwa kulturowego prowadzoną przez Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Uczestniczyła w wielu realizowanych tam projektach, m.in. w wyprawach do Europy Wschodniej, które stały się inspiracją i podstawą do działań artystycznych Teatru Sejneńskiego. Wzięła udział w przedstawieniach teatralnych “Dybuk” Szymona An skiego oraz “Wijunach” na motywach dramatu Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz. W latach 2007-2011 współpracowała jako project manager przy realizacji międzynarodowych projektów z Pomorskim Stowarzyszeniem “Wspólna Europa” w Gdańsku. W 2011 wyjechała do Uzbekistanu, gdzie pracowała jako konsultant oddziału kultury UNESCO w Taszkiencie. Do Polski wróciła po 9 latach i od roku mieszka w Białymstoku angażując się w projekty kulturowe.

Wiesław Treszczotko

W Fundacji POLZA z potrzeby wsparcia uchodźców, oswojeniem z Polską na Podlasiu. W ramach współpracy z POLZA oglądamy polskie filmy w celu łatwiejszego przyswojenia języka polskiego dialogami z omówieniem znaczeniowym i kulturowym. Każdego kolejnego dnia towarzyszę moim już nastolatkom w podróży zwanej Życiem, a zawodowo związany logistyką, branżą kolejową, zabezpieczeniem w rozwiązania IT.

Alexandra Bobrovskaya

Mam na imię Aleksandra, pracuję jako logopeda w Białymstoku. Pracując przez pewien czas z dziećmi, zdałam sobie sprawę, że rosyjskojęzyczni młodzi migranci nie otrzymują wystarczającej wiedzy w swoim ojczystym języku i że byłoby wspaniale pomóc im w nawiązaniu nowych znajomości w nowych okolicznościach. Znalazłam więc kontakt z Darją z Fundacji Polza i zaczęłam prowadzić zajęcia z czytania i pisania dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Teraz jestem wolontariuszką w Polzie i prowadzę zajęcia logopedyczne dla dzieci w dwóch grupach wiekowych.

Dominik Sołowiej

Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta, pracownik Działu Edukacji Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. “Jestem wolontariuszem Fundacji Polza, bo dostrzegam niezwykłą wartość działań, które fundacja podejmuje na rzecz migrantów z Białorusi i Ukrainy, mieszkających w Białymstoku i na terenie województwa podlaskiego. A wsieram Polzę, pomagając między innymi w tłumaczeniach oraz promocji wydarzeń zorganizowanych przez Fundację”.

Alena Treihis

Nazywam się Alena Treihis.Przyjechałam do Białegostoku z Wołkowyska w 2021 roku z całą rodziną! Fundację Polza poznała w 2022 roku, najpierw jako uczestniczka różnych wydarzeń, a później pojawiła się możliwość samodzielnego podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jestem certyfikowanym nauczycielem jogi i kocham to, co robię. Cieszę się, że dzięki fundacji mogę pomagać przyjeżdżającym do Polski integrować się, relaksować i czuć się jednością ze wszystkimi, a także dbać o zdrowie! Fundacja Polza to doskonała platforma wymiany energii, umiejętności, wiedzy i miłości.