POLZA.PL
Już zaczynamy REKRUTACJĘ !!!
14.10.2018 rozpoczynamy nasze spotkania integracyjne dla cudzoziemców „Polska Zachęca”
BEZPŁATNE
Czas trwania projektu:
14.10.2018 – 15.12.2018 ( w soboty lub niedziele )
Miejsce:
Białystok, Św. Rocha 3, Centrum Aktywności Społecznej.
ZAPISY NA SPOTKANIA:
Drogą elektroniczną: fundacjapolza@gmail.com
W pismie prosimy o napisanie:
– imię i nazwisko (jak w paszporcie)
– skąd pochodzicie
– co robicie
– na jakiej podstawie tu mieszkacie
– jakiego rodzaju konsultacje są Państwo zainteresowani
– numer telefonu
Liczba miejsc ograniczona.
Spotkania rozpoczną sie od wprowadzenia do programy warsztatów. Przedstawiona będzie też prezentacja kraju i miasta, w którym obecnie mieszkają migranci. Uczestnicy będę mieli też czas na prezentację siebie i przedstawienie tego czym się zajmują.
Wszystkie konsultacje będą prowadzone w języku rosyjskim lub z tłumaczem.
Publikujemy wstępny plan spotkań. DATY I CZAS MOGĄ SIĘ ZMIENIĆ !!!
Program warsztatów:
14.10.18
14.00-15.00 – prezentacja Polski, integracja
15.00-17.00 – konsultacja projektów finansowania, stowarzyszenie konsultingowo-doradcze „Wrota Biznesu”
21.10.18
14.00-17.00 – coach trening dla imigrantów „Jak szybko adaptować się do życia w Polsce”, Veronika Nazarowa –praktykujący coach trener, certyfikowany NLP i biznes-trener
27.10.18
16.00-18.00 – prawnik Tomek Lulkiewicz
18.00-19.00 – doradca zawodowy Iza Dabrowska
18.11.18
14.00-15.00 – prezentacja, integracja uczestników
15.00-17.00 –konsultacja księgowości, Anna Sapieżyńska
25.11.18
14.00-16.00 – konsultacja lekarza
16.00-17.00 – ubezpieczenie, multi agent Edyta Jabłońska
9.12.18
14.00-15.00 – prezentacja, integracja uczestników
15.00-17.00 – konsultacja specjalista po załatwieniu dokumentacji, prawnik Tomek Lulkiewicz
15.12.18
12.00-13.00 – konsultacja specjalista finansowego
13.00-15.00 – wycieczka po Białymstoku
W ramach projektu odbędzie się także 3-godzinny trening dla imigrantów “Jak szybko adaptować się do życia w Polsce”. W jego ramach uczestnicy poznają podstawowe kwestie niezbędne przede wszystkim na pierwszym etapie mieszkania w nowym kraju.
Będzie zorganizowana wyciaczka po Białomstoku – prezentująca zarówno miejsca istotne pod kątem historycznym i kulturowym, ale również z punktu widzenia migrantów mieszkających tu.
Do Białegostoku przyjeżdża coraz więcej osób z sąsiadujących krajów, zwłaszcza z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Po krótkim okresie adaptacji przyjeżdżają również ich rodziny – współmałżonkowie i dzieci, które muszą szybko się adaptować do nowej dla nich rzeczywistości. Ludzie, którzy przyjeżdżają do innego kraju, napotykają wiele nowych przeszkód. Bardzo ważne jest, aby szybko i skutecznie integrować się ze społecznością lokalną i samodzielnie funkcjonować. Polski rynek pracy poszukuje fachowców do pracy, a specjaliści ze Wschodu mogą uzupełnić te braki w zatrudnieniu. Niezbędne jest jednak wsparcie migrantów w adaptacji do życia w Polsce i zwiększenie poziomu ich wiedzy na temat realiów funkcjonowania w społeczeństwie.
Projekt „Polska Zachęca” zorganizuje cykl tematycznych spotkań, które pomogą w integracji z nowym społeczeństwem i orientacji w realiach życia w Polsce. W ramach projektu będziemy angażować różnych specyjalistów mówiących w języku rosyjskim (i również z tłumaczem), którzy będą opowiadać o tym jak funkcjonuje polskie państwo, o prawach i zasadach, o programach z których można korzystać; kwestiach związanych z pobytem, legalizacją, formami wsparcia i innymi poradami niezbędnymi z punktu widzenia cudzoziemców. W ramach projektu będzie prowadzony też trening dla imigrantów “Jak szybko adaptować się do życia w Polsce”.
Oprócz tematycznych spotkań chcemy również zapoznać uczestników z miastem w którem mieszkają. W tym celu odbędzie się wycieczka po Białymstoku.
Cele projektu:
– Tworzenie wspólnoty imigrantów, zaangażowanych we wzajemną pomoc
– Integracja migrantów ze społeczeństwem przyjmującym
– Pomoc adaptować się w nowym kraju szybciej i lżej
– Zwiększenie samodzielności w funkcjonowaniu w codziennych realiach
– Podwyższenie kwalifikacji i kompetencji cudzoziemców potrzebnych na rynku pracy
Efekty projektu:
Głównym efektem projektu będzie lepsza integracja migrantów mieszkających w Białymstoku oraz lepsza ich adaptacja do życia w Polsce.
Imigranci będę mieli wyższe kompetencje w zakresie komunikowania się, nawiązywania relacji ze społecznością przyjmującą, będę mieli wyższą wiedzę na temat różnych zagadnień związanych z życiem w Polsce, łatwiej będzie im znaleźć pracę zgodną z wykształceniem i predyspozycjami i zdecydowanie lepiej będą funkcjonować w nowym dla niсh społeczeństwie.
Spotkanie się różnych grup i środowisk, wymiana wzajemnych doświadczeń i dobrych praktyk, da możliwość wypracowania lokalnych rozwiązań na potrzeby rynku pracy oraz imigrantów, co będzie bardzo korzystne i dla miasta i dla cudzoziemców. Rezultatem tego projektu będzie wygenerowanie i rozpowszechnianie dobrych praktyk i rekomendacji, nakierowanych na osiągnięcie zgodnej koegzystencji szanujących się nawzajem wspólnot migrantów i społeczności przyjmującej.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich